sobota, 26 lipca 2014

Kurs PHP vol 1 - Dlaczego warto?

Niniejszy artykuł jest wstępem do kursu. Postaram się w skrócie opisać czym jest PHP i może jeszcze czym nie jest. Jest on przeznaczony dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z PHP, ale inni też mogą się czegoś dowiedzieć, lub przynajmniej sobie przypomnieć.


1. Charakterystyka

a) PHP jest językiem wysokiego poziomu, dla nas oznacza to, że kod pisany jest nie przy pomocy języka maszynowego (zero-jedynkowego) ale w zrozumiały dla człowieka sposób, przy pomocy predefiniowanych słów i zasad. Ich poznaniem zajmiemy się w następnych częściach kursu.
b) jest to język interpretacyjny, Kod napisany przez programistę wykonywany jest przez interpretator polecenie po poleceniu. Wynika z tego, że aby uruchomić nasz skrypt PHP, potrzebujemy specjalnego programu zwanego interpretatorem. Nad jego instalacją nie będę się zbytnio rozpisywał, bo jest to sprawa wybitnie prosta. W Windows zazwyczaj instaluje się automatycznie z programem typu WAMP, na linuxie jest to kwestia jednej komendy.
c) jest to język zorientowany obiektowo ale o tym dobrodziejstwie będzie później.

2. Zastosowanie

Nasze skrypty PHP z powodzeniem możemy uruchamiać w konsoli. wystarczy wpisać

php nazwa_pliku.php
i po chwili będziemy mieli wynik działania naszego programu. Łatwo zauważyć, że nie jest to nazbyt estetyczne i porywające rozwiązanie. Dlatego PHP najczęściej wykorzystuje się w duecie z HTML/CSS. Ten pierwszy stanowi "silnik obliczeniowy", drugi nadaje wyglądu. PHP może łączyć się z bazami danych, wykonywać operacje na plikach czy też na grafice, nie wspominając o operacjach matematycznych czy logicznych. Dołączanie PHP w HTML to też bajecznie prosta sprawa, wystarczy umieścić kod w odpowiednich znacznikach i serwer sam będzie wiedział co z tym zrobić. Kolejną zaletą jest to, że kod w całości wykonywany jest po stronie serwera, więc żadne niepotrzebne dane nie są przesyłane do klienta. Zwiększa to nie tylko wydajność, ale także bezpieczeństwa.
I chyba właśnie dlatego, jednak nie do końca słusznie, PHP kojarzone jest głównie z tworzeniem stron internetowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz