poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Kurs PHP vol 2a - W czym pisać - notatniki.

Początkujący programista z pewnością zetknie się z problemem doboru programu do pisania kodu. Przyznam się, że ja sam dość długi okres szukałem rozwiązania, które było by zadowalającym. Muszę przyznać, że w tej kwestii porady, czy odczucia innych nie zawsze muszą się sprawdzić na naszej skórze. Tak było i w moim przypadku. Chwalone, polecane i dość popularne IDE jakim jest Eclipse wcale nie przypadło mi do gustu. Dlatego ze swej strony polecam przyjrzeć się uważnie różnym rozwiązaniom.

Zasadniczo  programy do programowania :) można podzielić na dwie grupy: notatniki i zintegrowane środowiska programistyczne (IDE). Co to takiego te IDE? Może nazwa brzmi trochę groźnie, ale tak naprawdę nie ma w tym nic strasznego. Są to dość rozbudowane programy, które dostarczają programiście wielu zaawansowanych pomocy. O ile notatniki (z małymi wyjątkami) kolorują dla nas kod czy podpowiadają co mamy wpisać, o tyle IDE pomagają organizować nasze prace w projekty, wspierają wersjonowanie i refaktoring oraz posiadają wiele przydatnych funkcji, o których będzie już wkrótce. W tym artykule chciałbym omówić pierwszą grupę, czyli notatniki. Są to przydatne narzędzia nie tylko dla początkujących. Osobiście też zdarza mi się korzystać z notatnika, czy to do małych szybkich poprawek, czy to też czasami do przeglądania małych projektów. Jeśli będziesz potrzebował na szybko napisać komuś kawałek kodu, bez sensu będzie odpalanie IDE i tworzenie nowego projektu, to było by jak strzelanie do muchy z armaty. Dlatego nie lekceważ tej grupy programów.

Edytor tekstowy

Skrypty PHP ostatecznie można pisać w windowsowym notatniku. Wiele książek i kursów mówi o takiej ewentualności, jednak w praktyce nie spotkacie takiego sado-maso, który chciał by stworzyć nawet prostą stronkę w tym programie. Nie mniej jednak warto o tym wiedzieć, bo gdyby się zdarzyło, że nie było by innego rozwiązania, o zawsze można skorzystać z notatnika. Chyba każdy system wyposażony jest w jakiś edytor tekstu, który może okazać się kiedyś ostatnia deską ratunku.

Notepad++

Program możemy pobrać ze strony projektu http://notepad-plus-plus.org/ . Jest on zupełnie darmowy, a dodatkową zaletą jest to, że dostępna jest także wersja przenośna, którą możemy wrzucić na gwizdek (czyt. pendrive), przypiąć do kluczy i mieć zawsze ze sobą. Program swoim wyglądem może przypomina troszkę lata świetności systemu XP, ale większość tego typu narzędzi nie pretenduje do miss monitora :). Zresztą, przynajmniej ja, wychodzę z założenia, że to jest do pracy nie do oglądania. Osobiście jako plusy uważam to, że program jest lekki, przenośny dość stabilny i pozwala otwierać pliki w zakładkach. Wielu zapewne doceni także fakt, że program został praktycznie w całości spolszczony. Niestety w naturze występuje tylko w wersji na Windows. Można próbować go ujarzmić za pomocą Wine, ale to już inna bajka.

Bluefish

Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że ta rybka wypłynęła ze środowiska linuxowego, choć dostępna jest także wersja na okienka. Jest to program, z którym związany jestem od czasów pierwszych kroków w HTML.Dla mnie wielkim plusem jest to, że został on wyposażony w manager plików, który znajduje się w lewej części naszego okna. Dodatkowo posiada kilka generatorów kodu dla HTML/CSS. Posiada nawet możliwość tworzenia własnych projektów, czy też podglądu naszej pracy w przeglądarce. Niestety wsparcie dla PHP nie należy do tych z górnej półki. Program, także w wersji polskojęzycznej, możemy zassać ze strony http://bluefish.openoffice.nl.

PHP Editor

Ostatni bohater, to mała, ale przydatna aplikacja na Androida.Posiada podstawowe funkcje, takie jak kolorowanie składni, wyszukiwanie i zamianę tekstu. Przydatne narzędzie dla tych, którzy chcą też pisać na urządzeniach z tym właśnie systemem.

Na dziś to było by tyle,  wkrótce następna część bajki.

2 komentarze:

  1. Notepad++ jest dobrym programem, ale odradzam wszystkim narzędzia, które działają tylko na platformie Windows. Dla programisty php najlepiej jest, jeśli zna środowiska Linux i Windows oraz software, który działa na nich obu.

    OdpowiedzUsuń
  2. No na pewno bez linuxa ani rusz w tej branży. Niemniej jednak N++ jest na tyle prostym programem, że nie potrzeba poświęcać godzin i nocy na jego zgłębiane. A możliwość wrzucenia na gwizdek sprawia, że warto o nim wiedzieć. Poza tym jeśli mamy linuxa, to to możemy uruchomić go bez problemu pod WINE. Tylko po co?
    Jeśli chodzi o programy na obie platformy to warto też wspomnieć o Geany. Postaram się jeszcze o nim dopisać, chociaż szczerze mówiąc, ja z niego praktycznie nie korzystam, niemniej jednak może komuś przypadnie do gustu.

    OdpowiedzUsuń